شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷
خانه » اختصاصی » شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن
شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن

شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن

شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن

شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن

شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن

کشتی نفتکش سانچی

شایعه حمله آمریکا و چین به کشتی نفتکش سانچی ایران و منفجر کردن آن هنوز ساعاتی از غرق شدن نفتکش سانچی نگذشته بود که شایعات در خصوص حادثه رخ داده شده در این نفتکش به اوج رسید. حالا در شبکه های اجتماعی برخی کاربرانی متنی را دست به دست می کنند که در آن نوشته شده نفتکش سانچی توسط آمریکا یا چین منفجر شده است!

مهمترین دلیل این نظریه عجیب از سوی مطرح کنندگان آن، شکل حادثه است. آنها معتقدند با توجه به رادارهای پشرفته و ارتباطات ماهواره ای، چطور نفتکش سانچی و کریستال باهم تصادف کرده اند! و البته شاید این گفته هادی حق شناس؛ معاون سازمان بنادر و دریانوردی باعث گمانه زنی های منفی در مورد این حادثه شده است:

«به طور قطع نمی توان گفت به چه دلیل این دو کشتی با یکدیگر برخورد کردند و باید جعبه سیاه بررسی شود. منطقه برخورد جزء نقاط کور راداری نیز نبود.»

این نظریه پردازان در جواب تصادف رخ داده بین سانچی و کشتی دیگر چنین استدلال می کنند که آن کشتی (کریستال) برای متوقف کردن حرکت سانچی مقابل مسیرش قرار گرفت و قبل از برخورد تمام خدمه آن توسط قایق های نجات از حادثه گریخته بودند! به همین خاطر خدمه آنها سالم ماندند!

نفتکش سانچی چطور با نفتکش کریستال تصادف کرد؟

در خصوص چرایی برخورد کشتی های غول پیکر در دریا کاپیتان احمد اسدی؛ ناخدای باسابقه شناورهای غول‌پیکر ایرانی، چنین توضحاتی می دهد که کشتی‌های غول‌پیکر چیزی به نام ترمز، مانند آنچه در دیگر وسایل حمل و نقل بزرگ وجود دارد، ندارند! وی در گفتگویی با اینا گفته است: «کشتی یک جسم بسیار بزرگ با سرعت حرکت نسبتا پایین دارد اما در عمل انرژی که در دریا به وجود می‌آورد، بسیار بالاست و از این رو کنترل آن کاری بسیار دشوار و تخصصی است. کشتی ایرانی با حجم بالای ظرفیتی که داشت، جزو شناورهای بسیار بزرگ به حساب می‌آید که از نظر نام‌گذاری با توجه به امکان عبور از کانال سوئز به نفتکش سوئزمکس مشهود است.»

این کارشناس دریایی با اشاره به اینکه کاپیتان به محض تصمیم‌گیری برای متوقف کردن کشتی نیاز به چهار تا پنج مایل ـ‌ یعنی نزدیک به هشت کیلومتر ـ طی مسافت دارد تا شناور از حرکت بایستد، تصریح کرد: «در این شرایط نمی‌توان انتظار داشت که لنگر کشتی کمک‌حال ناخدا باشد. زیرا استفاده از آن تنها در شرایط نزدیک به ساحل یا با سرعت پایین امکان‌پذیر است و نمی‌توان تصور کرد که در شرایط حادثه اخیر با توجه به اینکه احتمالا عمق دریا در آن محدوده نزدیک به ۱۰۰ متر بوده است، لنگر بتواند کارایی خاصی داشته باشد.»

اسدی به تصور جهانی از حادثه‌های دریایی پرداخت و گفت: «آنچه که در سطح جهان در این رابطه مشهود است، حادثه دریایی را یک درام غم‌انگیز که به آهستگی اتفاق می‌افتد، می‌داند زیرا برای ناخدا از چند دقیقه قبل از وقوع حادثه مشخص می‌شود که برخورد با کشتی مقابل اجتناب‌ناپذیر است اما دیگر شرایط و زمان کافی برای اجتناب از آن وجود ندارد.

برای جلوگیری از حادثه‌های این‌چنینی ناخدای کشتی باید خیلی زودتر از شرایط مطلع شده و قبل از عبور از نقطه ممنوعه از حادثه جلوگیری کند. در غیر این صورت تنها کاری که از دست آنها برمی‌آید، تلاش برای کاهش شدت حادثه است که با توجه به بار خطرناکی که کشتی ایرانی حامل آن بود، عملا این موضوع نیز چندان موضوعیت ندارد.»

این کاپیتان ایرانی با بیان اینکه احتمال ناخدای کشتی نزدیک به ۱۵ دقیقه قبل از حادثه متوجه این برخورد شده است، اظهار کرد: «تمام کشتی‌های غول‌پیکر به یک سیستم رادار مجهز هستند که با توجه به تنظیمات آنها می‌توان انتظار داشت نزدیکی کشتی‌ها را از ۳۰ مایلی تا نیم مایلی رصد کرد. بسته به اینکه تنظیمات کشتی در آن زمان چگونه بوده، نزدیک شدن کشتی دیگر با سیستم آلارم همراه می‌شود و اخطارهای لازم صادر می‌گردد اما احتمالا در زمان حادثه ناخدای ایرانی پشت سکان نبوده و یک خطای انسانی از سوی افسران کشتی باعث به وجود آمدن این اتفاق تلخ شده است.

این خطای انسانی تنها مربوط به کشتی ایرانی نمی‌شود و قطعا طرف چینی نیز نتوانسته در زمان لازم اخطارها را صادر کرده و از این برخورد جلوگیری کند اما با توجه به اینکه کشتی چینی حامل کالای غیرخطرناک بوده، پس از تصادف امکان خارج سازی آنها وجود داشته اما در کشتی ایرانی با توجه به وقوع چند انفجار این امکان به وجود نیامده است.»

همچنین سعید ایزدیان، معاون سابق سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به این سوال که آیا امکان فرار سرنشینیان کشتی ایرانی به وسیله قایق‌های نجات وجود داشته نیز توضیح داد: احتمال این موضوع بسیار ضعیف است. چون قبل از حادثه زمان زیادی برای فرار وجود نداشته و انفجارهای پی در پی مانع از تصمیم‌گیری به موقع در این زمینه شده است. برای آنکه ناخدا دستور تخلیه کشتی را صادر کرده و قایق‌های نجات را فعال کند، به زمانی طولانی‌تر احتیاج است و از این رو شانس چندانی به این فرضیه که سرنشینان ایرانی از کشتی خارج شده باشند، نمی‌توان داد.

شایعه بی اساس کمک نفتکش سانچی به کره شمالی!

با توجه به توضیحات ارائه شده می توان حدس زد فرآیند وقوع حادثه تلخ در نفتکش سانچی چگونه بوده است. هرچند برای یافتن دلیل باید جعبه سیاه نفتکش گشود شود. آنچه مسلم است نفتکش سانچی بعد از تصادف با نفتکش کریستال دچار حادثه شده است و انفجار آن توسط آمریکا و یا هر کشور دیگری نظریه درستی نیست.

همچنین اینکه گفته می شود سانچی در حال کمک رسانی به کره شمالی بود هم نظریه درستی نمی تواند باشد این کشور تحت تحریمهای شدیدی قرار دارد و اگر قرار به کمک رسانی باشد کشور چین که جزو متحدین کره شمالی است زودتر و بهتر می تواند به این کشور کمک کند تا ایران که مایل ها فاصله با کره دارد.

دانلود فیلم نفتکش سانچی

گردآوری: دیدیار | didyar.com

امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب

کپی برداری از مطالب سایت با درج لینک منبع به دیدیار مجاز است